Logo Logo
Kuchyňský ostrůvek? Jak praktické jsou kuchyně s ostrůvkem?
  • 22.11.2019
  • Kuchyňský ostrůvek, ostrůvek do kuchyně, ostrůvek v kuchyni, kuchyně s ostrůvkem

kuchynsky ostruvek

Ostrůvek do kuchyně prakticky zvětší pracovní i úložný prostor ve vaší kuchyni. Kuchyňský ostrůvek také slouží jako prvek, který opticky odděluje kuchyňskou zónu od obytné. Mnoho žen si tento doplněk přeje, ale ostrůvek v kuchyni není vždy tak praktický, jak se na první pohled může zdát. Často se používá u kuchyně v jedné řadě, nebo u kuchyňských linek do tvaru L. Rozhodně se nehodí ke kuchyním ve tvaru U nebo G. Také dřez nebo sporák nebývá až tak praktické na ostrůvek umístit, takže ostrůvek bývá často pouze praktickou pracovní a odkládací plochou v kuchyni. Z vnější strany můžete mít barové stoličky a tak ušetříte spoustu místa za klasický jídelní stůl.

kuchynsky ostruvek

Kuchyňský ostrůvek se rozhodně nebude hodit do malé kuchyně, ale spíše do větší a často spojené s obývacím pokojem nebo jídelnou. V jeho okolí musí být dostatek místa pro pohyb. Minimální vzdálenost od ostatních spotřebičů a nábytku by měla být alespoň jeden metr, ale i více. Rozměry kuchyňského ostrůvku jsou individuální a závisí na prostoru, který máte v kuchyni k dispozici. Tvar ostrůvku bývá nejčastěji obdélníkový, případně čtverec či ovál. Pokud plánujete mít ostrůvek i jako barové posezení, myslete na dostatečný prostor pro nohy.

kuchynsky ostruvek

kuchynsky ostruvek

Využití kuchyňského ostrůvku - výhody vs. nevýhody

Ostrůvek je možné využívat jako další pracovní nebo odkládací plochu. Pokud jej chcete využívat pro vaření a mytí nádobí, tak počítejte s velmi náročnou instalací. Do prostoru bude nutné přivést vodu, elektřinu i plyn. Tím pádem je nutno vyřešit i odpady, v případě vaření je nutná i ostrůvková digestoř. Dále nesmíte zapomenout na dostatečné osvětlení, nejlépe bodovými žárovkami. To vše znamená zasahovat do podlahy, stěn a v případě osvětlení do stropu. U výběru ostrůvkové digestoře myslete na to, že musí hezky vypadat ze všech stran. 

kuchynsky ostruvek

Bohužel se dostaneme k negativům ostrůvkové kuchyně. Varná deska umístěna na kuchyňském ostrůvku se velmi špatně uklízí. Při vaření a smažení prská olej a tím pádem si zaprskáte nejen pracovní plochu, ale i prostor kolem ostrůvku, tedy podlahu a jídelní stůl. Proto je mnohem výhodnější mít varnou desku umístěnou u stěny, kterou lehce po vaření utřete. Avšak tento problém se dá vyřešit instalací zástěny, která nečistoty způsobené při vaření zachytí. Dnes se již dají pořídit zástěny z průhledných materiálů a tím pádem nenaruší design a u vaření se budete moct dívat do obytného prostoru, to je také určitě důvod, proč byste si ostrůvek přáli.

kuchynsky ostruvek

Velkou výhodou ostrůvku je dostupnost ze všech stran. Pokud jej budete využívat jako varnou zónu, můžete do něj rovnou uklízet hrnce a pánve, ušetříte spoustu místa. Pokud budete mít na ostrůvku dřez, můžete do úložných skříněk schovat nádobí, čistící prostředky, odpadkový koš apod. V případě využití ostrůvku jako pracovní plochy zde můžete uchovávat potraviny, kuchyňské spotřebiče. Část můžete vyhradit i domácímu baru a vinotéce, v kombinaci s barovým pultem prostě ideální.

kuchynsky ostruvek

Uspořádání kuchyňské linky s ostrůvkem

U kuchyňské linky, která má dvě řady může ostrůvek prakticky nahradit druhé rameno linky. Velkou výhodou je možnost obcházet ostrůvek z obou stran. Jednou z možností je kombinace ostrůvku a skříňové stěny. Ostrůvek se poté skládá z varná, mycí i pracovní zóny. Při tomto řešení je dobré dbát zřetel na dodržení všech ergonomických zásad, aby se vám v kuchyni, ve které trávíte nemalé množství času dobře pracovalo. 

kuchynsky ostruvek

Z rohové kuchyně do tvaru L vytvoříte kuchyni do U, ale s tím rozdílem, že můžete ostrůvek prakticky obcházet ze všech stran. Navíc bude prostor kuchyně více otevřený. Jako již bylo zmíněno výše v článku, do kuchyní ve tvaru U a G se ostrůvek moc nehodí, byl by zde poměrně zbytečný, protože u těchto typů kuchyní již máme dostatek místa. Kuchyňská linka ve tvaru G je vhodnější do menších prostor, kde ji můžete ve větších místnostech nahradit právě kuchyňským ostrůvkem.

kuchynsky ostruvek

Autor článku:

Tereza R.

Psaní o bydlení a nábytku je pro mě velkou radostí. Ráda se sama inspiruji a vzdělávám v této oblasti, ráda kombinuji stylový nábytek s vkusnými dekoracemi. Věřím, že moje inspirace pomůže i vám.