Logo Logo
Vinylová podlaha, výhody PVC podlahy oproti klasickému linoleu
  • 18.11.2019
  • vinylové podlahy, pvc podlahy, levná vinylová podlaha

vinylova podlahaJedna z nejznámějších podlahových krytin je vinyl (PVC, linoleum), která je vyrobena z materiálu zvaného polyvinylchlorid. Měkčí vinylové podlahy se prodávají v rolích, tvrzené PVC zase v dílcích (lamelách nebo čtvercích). Tvrzený vinyl bývá často kombinovaný s HDF deskou nebo korkem. Dokonce je možné narazit i na tkanou vinylovou podlahu, velmi podobnou koberci. 

Výhody vinylové podlahy

Velkou výhodou vinylové podlahy je odolnost, především proti oděru, vodě a přitom je pocitově měkký, příjemný a teplý. Proti ostatním druhům podlah je i velmi tichý na došlap. Navíc jsou PVC podlahy zdravotně nezávadné, neobsahují těžké kovy a často bývají opatřeny vrstvou, která omezuje šíření bakterií a plísní.

Další výhodou lina je široký výběr barev a vzorů, ze kterých si můžete vybrat. Vinylová podlaha dokáže zcela věrohodně imitovat jakýkoliv materiál, všechny druhy dřeva, beton, ale i další vzory. Je ideální pokud chcete mít podlahové vytápění díky unikátním vlastnostem. V závislosti na teplotě se vinyl roztahuje nebo smršťuje. Stačí si zapamatovat, že čím nižší roztažnost, tím lepší. Kvalitní vinylové podlahy mají roztažnost od 0,1 mm na 1 m délky. Roztažnost také ovlivňuje příměs skelných vláken. Ty nejodolnější vinylové podlahy mají PUR ochrannou vrstvu (polyuretan).

Položení vinylové podlahy

Při pořízení velkoplošných rolí je podlaha beze spár a pokládka vinylové podlahy je velmi snadná a zvládne ji každý domácí kutil. Pod lepenou PVC podlahou musí být velmi přesný podklad, vinyl totiž bude kopírovat každou nerovnost a vše půjde vidět. Menší nerovnosti hravě srovná pěnová nebo textilní podložka, avšak při větších nerovnostech je nutné podlahu srovnat nivelačkou tedy nivelační hmotou. Pokud máte podlahu opravdu nerovnou, je lepší svěřit pokládku podlahy odborníkovi. Pokládka podlahy bývá často zahrnuta v celkové ceně podlahy, zeptejte se u svého prodejce.

Podlahy v rolích lze pokládat bez lepení, kdy při propojování a u stěn přilepíte pomocí oboustranné lepící pásky. Lepení podlahy se doporučuje ve větších místnostech 20m čtverečních a větších. Lepení vinylové podlahy se také doporučuje v místnostech s podlahových topením. Lepení také zabrání vzniku vln a nerovností.

Naopak vinylové dílce se skládají do sebe. Je možné je pokládat bez lepení podobně jako plovoucí podlahy pomocí zámkového systému spojení. Dílce lze skládat k sobě a lepit, lepené vinylové podlahy bývají tišší, jsou proto mohou zútulnit každý dětský pokoj. U lepených dílců je navíc velmi jednoduchá oprava poškozených dílů.

Lino není linoleum

Linoleum je na rozdíl od vinylu vyrobené z přírodních materiálů jako dřevitá a korková moučka, vápenec, přírodní pigmenty, lněný olej atd. Pokládá se na plátěnou podložku případně na jinou tkaninu. Jedná se tedy o přírodní produkt. Oproti PVC je širší, měkčí a připomíná gumu. U linolea nebývá imitace např. dřeva tak věrohodná jako u vinylu. Pro hygienické a nealergické vlastnosti se linoleum používalo ve zdravotních zařízeních, ale dnes jej najdeme i v domácnostech, nejčastěji v kuchyni. Linoleum má nevýhodu v tom, že může nasát vlhkost a začít se vlnit nebo odlepovat, není proto vhodné jej pořídit do koupelny. Další nevýhodou je citlivost na UV záření a náročnější údržba, kdy je potřeba nanášet speciální voskovou emulzi.

Už máte tedy jasno, zda si pořídit vinylovou podlahu nebo linoleum? Budeme rádi, pokud vám článek pomohl se inspirovat.

Autor článku:

Tereza R.

Psaní o bydlení a nábytku je pro mě velkou radostí. Ráda se sama inspiruji a vzdělávám v této oblasti, ráda kombinuji stylový nábytek s vkusnými dekoracemi. Věřím, že moje inspirace pomůže i vám.